Іван Франко

Книги - морська глибина: хто в них пірне аж до дна, той, хоч і труду мав досить, дивнії перли виносить. Іван Франко.
Дякуємо, що завітали до нашого блогу! Ми відкриті для всіх за адресою: вулиця Академіка Корольова, 71/1

Бібліотека інформує

вівторок, серпня 06, 2019

Війна.Одеса.
Край південний від чорних вибухів осліп


     
   У серпні 1941-го, 78 років тому, розпочалася Одеська оборонна операція. Одеса – великий промисловий центр і морський порт – мала стратегічне значення для оборони півдня України. Це розуміли по обидва боки фронту. Фашисти гадали з ходу захопити місто, створивши для цього перевагу по чисельності військ в 6 разів, а в артилерії – в 5. Але ворог зустрів такий опір з боку Радянської армії, флоту і самих одеситів, що мусив забути про блискавичну перемогу.

  5-го серпня 1941 року Ставка Верховного Головнокомандування видала наказ «Одесу не здавати і обороняти до останьої можливості, залучаючи до справи Чорноморський флот». Цей день став першим днем героїчної оборони міста, що тривала 73 доби. З моря в операції брали участь значні частини сил Чорноморського флоту. На передові рубежі пішло 30 тисяч народних ополченців, 100 тисяч одеситів взяло участь в будівництві оборонних рубежів. 8 серпня в Одесі оголосили стан облоги. 10-го місто опинилося в напівкільці і було повністю ізольовано з суходолу. Гітлер вимагав взяти Одесу якнайшвидше. У захисників міста не було жодного справного танка, тоді як ворог вводив у бій до сотні танків та моторизовані корпуси і бригади. Фашисти бомбили місто з літаків по 12-15 разів на добу, обстрілювали з гармат житлові будинки, лікарні, школи. А Одеса, не захищена якимись серйозними природними або інженерними перешкодами, трималась. Трималась на силі духу і любові до Одеси її захисників - солдат, матросів, офіцерів, звичайних городян: від юних до старих одеситів. Місто ще тільки-но звикатиме навчати своїх дітей в школах, влаштованих в катакомбах, пити воду, отриману по картках. Ще лякатиме ворога одеський саморобний танк «На испуг». Ще попереду висадка героїчного десанту поблизу  Григорівки і майже щоденні включення Одеси на радіо о 5-тій годині вечора, коли вся країна слухала нескорене місто.

   І все ж таки складна ситуація в Криму примусила наші війська залишити Одесу. Останній транспорт вийшов з порту 16 жовтня. З першого і до останнього дня оборони наносила удари по ворогу легендарна 411-та берегова батарея. Захисники міста за 73 дні знекровили в боях 300-тисячну ворожу армію. Одеса перша зруйнувала міф про блискавичність німецького наступу. І вона згодом перша в нашій країні за здійснений нею подвиг стала містом-героєм.


Бібліотекар Коваль Наталія підготувала та провела годину пам'яті,присвячену обороні рідного міста.


Читачі дізналися про героїзм своїх предків,роздивилися літературу на тематичній полиці та переглянули легендарний фільм "Спрага".Немає коментарів:

Дописати коментар