"Головний закон України для всіх і для кожного"- до дня Конституції України
Сьогодні бібліотекарі старшого відділу філіалу №45 Олена Шойка і Олена Таранюк розповіли про історію створення першої конституції, про видатних людей нашої держави, про права та обов`язки громадян.
Конституція є основним законом країни, який гарантує кожному громадянину права і свободи, а також визначає політичний устрій держави. День Конституції України – одне з головних державних свят нашої країни. Це свято українці відзначають 28 червня. Річницю з дня прийняття Основного закону країни в Україні відзначають щорічно, починаючи з 1996 року. Саме в цей день 27 років тому у Верховній Раді була прийнята Конституція незалежної України, яка була прийнята аж на п’ятий рік після набуття нею статусу незалежної. До цього часу у використанні перебувала Конституція колишньої УРСР. 28 червня 1996 року депутати парламенту після 24-годинного безперервного засідання проголосували і ввели в дію Конституцію України. Міжнародне співтовариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.
Перша в світі Конституція, що регламентувала права васала та його підлеглих, була Конституція Пилипа Орлика 1710 року. Згодом подібні документи прийняли в США (1787 р.), Франції та Польщі ( 1791 р.) Конституція Пилипа Орлика насправді була договором гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика та козацтва зі старшиною (від їх імені документ підписав кошовий отаман Кость Гордієнко). Конституція була затверджена королем Швеції Карлом ХІІ в складний час для української державності. Документ був написаний двома мовами – латинською та давньоукраїнською. Має преамбулу та 16 статей. Проте Конституція була написана у вигнанні, тому чинною не була, а залишилася пам’яткою філософсько-правової історичної думки.З розпадом Російської Імперії, Україна отримала шанс на незалежність, яку спробувала реалізувати, в тому числі, і прийняттям власного основного закону. Центральна Рада УНР затвердила Конституцію 29 квітня 1918 року. Цей день став останнім днем існування Центральної Ради – вона була повалена гетьманом Української Держави Павлом Скоропадським. Апарат Скоропадського, в свою чергу, опублікував «Закон про тимчасовий державний устрій України» – установчий документ, в якому закладалися основи української державності. Лише розпад Радянського Союзу дозволив країні відновити розробку власного основного закону і затвердити його у 1996 році. 22 серпня 2011 року в Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України. Автори ідеї пояснили, що задум такого проєкту в тому, аби привернути більше уваги громадян до законодавства. Мініатюрна рукописна книжечка “Конституція України”, розміром 2х3 сантиметри, включає 160 рукописних сторінок, літери висотою не більше 1 міліметра можна читати без окулярів. Її створення зайняло приблизно два місяці. Запрошуємо читачів завітати до нашої бібліотеки за цікавими книжками, щоб літо провести з користю!
Немає коментарів:
Дописати коментар